Hakkımızda

AHLATCI METAL RAFİNERİSİ
 
202.000 m2 açık alan üzerine kurulmuş, 15.000 m2 kapalı alanı ile Ahlatcı Metal Rafineri yılda 312 ton altın rafine etme kapasitesine sahiptir. “Aqua Regia” (Kral Suyu) yöntemi ile rafine etme işlemi uygulanan tesisimizde, saf altın üretiminin yanı sıra, yılda 468 ton elektrolitik işlem kapasitesiyle saf gümüş elde edilmektedir.
 
Ahlatcı Metal Rafineri, kimyasal, elektrokimyasal ve pirometalurjik prosesler ile metalin safsızlıklardan arındırılarak kıymetli metalin geri kazanılması işlemini gerçekleştirmekte ve hammadde içerisindeki kıymetli metalin %100’e yakın oranda geri kazanımı sağlanmaktadır. Rafineri bünyesinde bulunan laboratuvarımız Avrupa standartlarında olup, ICP-OES, XRF ve küpelasyon yöntemleri ile analiz yapılabilmektedir. ICP yöntemi ile; altın, gümüş, platin, paladyum, rodyum, rutenyum, osmiyum, çinko, kurşun ve diğer belirli metallerin analizi yapılmaktadır.
 
Küpelasyon yöntemi ise altın, gümüş ve diğer bazı soy metallerin cevherlerinin analizinde ve altınların ayarlarının kontrol edilmesinde kullanılmaktadır.
 
Çevreye duyarlı bir kuruluş olan Ahlatcı Metal Rafineri, ISO 14001:2004 Çevre Yönetimi Sistemi Sertifikası almış olup, atık gaz temizleme ve atık su arıtma tesislerine sahiptir. Atık su arıtma tesisimiz; su ürünleri yasası, çevre yasası ve su kirliliği kontrol yönetmenliğinde istenen şartları sağlayacak düzeyde dizayn edilmiştir. 7 Aralık 2015 tarihinde ISO 9001:2008 Kalite Yönetimi Sertifikası’nı alarak kaliteli üretimi ilke haline getiren rafinerimizde, aynı tarihte belgelendirilen OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ile güvenli bir çalışma ortamı oluşturularak, risklerin minimum düzeye indirilmesi de sağlanmıştır.