Gezinmek için
kaydırın

Gezinmek için
kaydırın

EN Made by SuperAgency
RAFİNASYON

RAFİNASYON

1

TESLİMAT

İlk teslim sırasından temel analizleri yapılmış takoz altın, gramı ve milyem olarak adlandırılan saflık değeri belirlenmiş bir şekilde teslim alınıp ergitme ocağına gönderilmesi.

RAFİNASYON
2

ERGİTME

Ergitme işlemi sonra mısır patlağı şeklinde dökülen altının saflaştırılmak üzere rafinasyona gönderilmesi.

RAFİNASYON
3

ALTIN RAFİNASYONU

Kral Suyu (AquaRegia) yöntemi kullanılan rafinasyon sırasında, döner haznelere (tumbler) alınarak çeşitli çözeltiler eklenen altının mısır patlağı şeklinde henüz saflaştırılmamış olarak çözünmesi sağlanması.

RAFİNASYON
4

II. ERGİTME

Çözünmüş altının çöktürme tanklarına alınıp filtrelenerek saf altın elde edilmesi.

RAFİNASYON
5

GRAM ALTIN

Saf altının ihtiyaca ve kullanıma göre ikinci kez ergitilerek granül ya da takoz haline getirilmesi; %99.99 oranında saflaştırılan altının, gram altına çevrilirken saflık derecesi %99.5'e düşürülmesi ve son olarak 0.5, 1, 2.5, 5, 10, 20, 50, 100 ve 1000 gramlık ürünlere çevrilmesi.

LABORATUVAR
HİZMETLERİ

Ahlatcı Metal Rafineri son teknolojiye sahip laboratuvarlarında farklı analiz yöntemleri kullanılır. Analiz yöntemleri arasında yer alan 'Gravimetrik Analiz' ile kimyasal analizi yapılacak maddenin analit (analitik prosedürde hedef alınan kimyasal içerik) miktarının kütle ölçümü 6 haneli hassas terazi ile yapılır. Kupelasyon yöntemi ile alaşım halindeki metallerdeki altın içeriğinin belirlemek için gümüş hariç diğer tüm metallerin kurşun yardımıyla ayrıştırılır. Ayrıca bir diğer analiz yöntemi olan 'Kal işlemi ile gümüş-altın alaşımı, nitrik asit kullanılarak içerisindeki gümüş ayrıştırılır. Geriye kalan maddeler yıkanıp, kurutulup tavlanarak altın elde edilir.

Rafineri de çeşitli cihazlarla aletli analizlerde gerçekleştirilir. ICP-OES (İndüktif Eşleşmiş Plazma Atomik Emisyon Spektroskopisi) ve XRF (X-ışını Floresan Spektrometresi) cihazlarının yardımıyla sıvı çözeltilerdeki altın ve platin gibi değerli metallerin miktarı ışın ve ses ile hatasız bir şekilde belirlenir.

Şikayet, memnuniyet ve önerilerinizi ilgili mail ile iletebilirsiniz.
ersininer@hotmail.com